Yaka Çiçeği – Düğün Çiçeği

Yaka Çiçeği, Damat Yaka Çiçeği, Gelinliğin en önemli aksesuarlarından olan gelin buketi, nasıl büyük bir özenle seçiliyorsa, son yılların önemli bir trendi haline gelen damat için yaka çiçeği de aynı özel ve ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Bu sayede gelin ve damak arasındaki uyum taşıdıkları çiçeklerle de taçlanmış oluyor.

Yaka çiçeği nedir?

Damatların düğün günü ceket ya da gömleklerinin yakalarına taktıkları çiçeğe damat çiçeği adı verilmiştir. Bu çiçeğin geçmişi Orta Çağ’a dayanıyor. O dönemlerde savaşa gidecek erkek, eşinin topladığı ya da saklamış olduğu gelinlik çiçeğinden bir parça alır ve zırhına takardı. Sonsuz aşkın simgesi olarak kabul edilen bu çiçeğin aynı zamanda savaşçıyı koruduğuna inanılırdı. 17. yüzyılda Fransa’da ise kötü talihin evden uzak tutulması için düğüne gelen tüm erkek konuklar yakalarına damat çiçeği takarlardı. Orta Çağ’da gün yüzüne çıkan bu moda günümüzde yeniden damatlıklar için önemli bir aksesuar halini aldı.

Yaka Çiçeği Uyumu

Düğün Çiçeği Yaka çiçeği daha çok gelinlikle uyumlu olarak seçilmeli. Damatlık modeline uygun yaka çiçeği takmak gibi bir zorunluluk bulunmazken, bunun daha çok gelin buketi ile uyumu göz önünde bulundurulmalı. Tabi ki yaka çiçeği takmanın da belli püf noktaları var. Eğer yaka çiçeği takılacaksa, kravat kullanılmalı. Çünkü papyon veya fularla takılan yaka çiçeği hoş olmayan görüntünün ortaya çıkmasına sebep olur. Gelin buketinden örnek bir parça alınarak, herhangi bir çiçekçide buna uyumlu bir çiçek hazırlatmak gayet kolay olabilir. Mevsim çiçeklerinden hazırlanmış bir gelin buketi ile aynı tarzdaki bir yaka çiçeği ortaya uyumlu ve güzel görüntüler çıkaracaktır.

Yaka Çiçeğini Kimler Takar?

Düğün Çiçeği Yaka çiçeği her ne kadar damatlıkla anılsa da sadece damatlığa özgü bir aksesuar değildir. Damadın yanı sıra hem birinci derece akrabalar hem de damadın yakın arkadaşları da yaka çiçeği takabilirler. Böylece damadın yakınları da birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı bulabilirler. Yaka çiçeklerinin birbirinin aynı olması zorunluluğu burada biraz esnetilebilir. Damadın yaka çiçeğinin aynı modelinde olacak çiçekler farklı bir renkte hazırlanır. Böylece akrabaların ya da arkadaşların takacakları tek örnek yaka çiçeği ile damadın takacağı çiçek arasında fark oluşur.

Bizi Pinterest'te Takip Edin

Bizi Facebook'ta Takip EdinBizi Instagram'da Takip Edin

@bursapanorama

Bizi Youtbe'ta Takip Edin

Bizi Twitter'da Takip Edin

Bizi Google+'da Takip Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir